17 Lis

Antonio Gaudi

Casa BatlloGaudí jest jednym z najbardziej charakterystycznych postaci hiszpańskiej architektury. Znany na całym świecie jako prestiżowy architekt i projektant, określany mianem „modernistycznego” artysty. Jego praca pozostawiła długoletnie piętno w architekturze Barcelony. Oto kilka kluczowych momentów jego życia …

Antoni Gaudí urodził się w Reus w Katalonii w 1852 roku. Po ukończeniu Barcelońskiej Szkoły Architektury w 1878 roku od razu wykazał się odważnymi pomysłami, pracując u boku architekta Josep’a Fontseré’a (jednego z najlepszych w tamtym momencie) przy projekcie Parku Ciutadella. Jednak jego kariera tak naprawdę się rozpoczęła w 1883 roku budową Casa Vicens.

Na początku jego inspiracją był styl neogotycki, ale wkrótce ukształtował się jego indywidualny charakter opierający się na całkowitej oryginalności i fantastycznych projekcjach. Ten nowy kierunek został określony mianem modernistycznego. Cała koncepcja obracała się wokół jak największej ilości kształtów i geometrycznej gry w przestrzeni i przestrzenią, a kolorystyka opierała się głównie na integracji z kolorami natury. Gaudí uważał, że sekret piękna leży w naturze i że na pewno nie leży w prostej linii! Krajobrazy morskie były jednym z jego ulubionych tematów.

Najważniejsze daty związane z Gaudim:

25/06/1852 Narodziny Gaudiego w Reus, Katalonia
1883 Rozpoczyna projekt nad świątynią Sagrada Familia
1884 Poznaje Eusebiego Güella, bogatego i religijnego biznesmena przemysłowego, stają się przyjaciółmi
1910 Dzięki Eusebiemu Güelli, jego prace zostały wystawione w Grand Palace
06.10.1926 Śmierć Gaudiego. Na dyspensę papieża zostaje pochowany w krypcie kościoła Sagrada Familia. W tym czasie była zakończona tylko część wieży Saint-Barnabé do pierwszego portyku.
1936 Liczne zabytki sakralne są atakowane w czasie wojny domowej. Gaudiego grób ledwo uniknął profanacji.
1969 17 jego dzieł staje się zadeklarowanymi narodowymi zabytkami Hiszpanii.
1998 Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Gaudiego.
2010 Sagrada Familia stała się bazyliką.

Niektóre z dzieł Gaudiego

Sagrada Família, czyli „Święta Rodzina”, to niewątpliwie najbardziej znana budowla Gaudiego i najlepiej oddająca jego wyobraźnię i geniusz. Stanowi jeden z najważniejszych punktów w Barcelonie. Architekt poświęcił swoje życie na ukończenie tej pracy, która niestety pozostała nieskończona w momencie jego śmierci.
Park Güell, wykonany na zlecenie hrabiego Eusebio Güelli, był to projekt, który Gaudiego przygotował i którego budową kierował. Pierwotnie miało to być miejsce dla około 60 willi i budynków użyteczności publicznej takich jak restauracje i szkoły, ale szybko okazało się, że jest to projekt zbyt drogi i pochłaniający ogromne finanse. Ostatecznie tylko dwa domy zostały faktycznie zbudowane, a Gaudí mieszkał w jednym z nich w latach 1906- 1926. Obecnie mieści ono Casa-Museu, muzeum prezentujące jego życie i wyjątkowy talent.
Casa Batlló, budynek został odrestaurowany przez Gaudiego dla rodziny Batlló. Pokazuje prawdziwe bogactwo kształtów i motywów, jednocześnie zachowując i dając prawdziwe poczucie spokoju – nie lada wyczyn przy ruchliwej Paseo de Gracia. Balkony przypominają weneckie maski, a falista fasada wykonana jest ze szkła i ceramicznej mozaiki, która wydaje się poruszać w słońcu. Gaudí w tym budynku stworzył niektóre z jego najlepszych projektów wnętrz.

Kontrowersje
Prace Gaudiego były ostro krytykowane przez wielu mu współczesnych. Jednakże miał liczną grupę kibiców – głównie jego własnych klientów, jak również członków kościelnej i katalońskiej burżuazji przemysłowej. Jak wielu wielkich artystów i geniuszy, ani on ani jego prace nie były rzeczywiście uznane długo jeszcze po śmierci artysty.

Dziedzictwo – Podziwiany za śmiałość
Budynki Gaudiego przetrwały próbę czasu i dzisiaj stanowią jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych Barcelony. Co więcej, ten słynny Katalończyk został również uznany za geniusza przez specjalistów i opinię publiczną za oryginalność i wizjonerstwo.