17 Lis

Antonio Gaudi

Casa BatlloGaudí jest jednym z najbardziej charakterystycznych postaci hiszpańskiej architektury. Znany na całym świecie jako prestiżowy architekt i projektant, określany mianem „modernistycznego” artysty. Jego praca pozostawiła długoletnie piętno w architekturze Barcelony. Oto kilka kluczowych momentów jego życia …

Antoni Gaudí urodził się w Reus w Katalonii w 1852 roku. Po ukończeniu Barcelońskiej Szkoły Architektury w 1878 roku od razu wykazał się odważnymi pomysłami, pracując u boku architekta Josep’a Fontseré’a (jednego z najlepszych w tamtym momencie) przy projekcie Parku Ciutadella. Jednak jego kariera tak naprawdę się rozpoczęła w 1883 roku budową Casa Vicens.

Na początku jego inspiracją był styl neogotycki, ale wkrótce ukształtował się jego indywidualny charakter opierający się na całkowitej oryginalności i fantastycznych projekcjach. Ten nowy kierunek został określony mianem modernistycznego. Cała koncepcja obracała się wokół jak największej ilości kształtów i geometrycznej gry w przestrzeni i przestrzenią, a kolorystyka opierała się głównie na integracji z kolorami natury. Gaudí uważał, że sekret piękna leży w naturze i że na pewno nie leży w prostej linii! Krajobrazy morskie były jednym z jego ulubionych tematów.
—–
REKLAMA
Marzysz o własnych czterech kątach? Mieszkania Wrocław to nowoczesne budownictwo w kameralnym otoczeniu.
—–
Najważniejsze daty związane z Gaudim:

25/06/1852 Narodziny Gaudiego w Reus, Katalonia
1883 Rozpoczyna projekt nad świątynią Sagrada Familia
1884 Poznaje Eusebiego Güella, bogatego i religijnego biznesmena przemysłowego, stają się przyjaciółmi
1910 Dzięki Eusebiemu Güelli, jego prace zostały wystawione w Grand Palace
06.10.1926 Śmierć Gaudiego. Na dyspensę papieża zostaje pochowany w krypcie kościoła Sagrada Familia. W tym czasie była zakończona tylko część wieży Saint-Barnabé do pierwszego portyku.
1936 Liczne zabytki sakralne są atakowane w czasie wojny domowej. Gaudiego grób ledwo uniknął profanacji.
1969 17 jego dzieł staje się zadeklarowanymi narodowymi zabytkami Hiszpanii.
1998 Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Gaudiego.
2010 Sagrada Familia stała się bazyliką.

I choć apartamenty Chorwacja czy Bułgaria wczasy oferują w miejscach otoczonych niezwykłymi budynkami i zabytkami, to żaden z tych krajów nie posiada tak niesamowitych obiektów, jakie Barcelonie zapewnił Gaudi.

Niektóre z dzieł Gaudiego

Sagrada Família, czyli „Święta Rodzina”, to niewątpliwie najbardziej znana budowla Gaudiego i najlepiej oddająca jego wyobraźnię i geniusz. Stanowi jeden z najważniejszych punktów w Barcelonie. Architekt poświęcił swoje życie na ukończenie tej pracy, która niestety pozostała nieskończona w momencie jego śmierci.
Park Güell, wykonany na zlecenie hrabiego Eusebio Güelli, był to projekt, który Gaudiego przygotował i którego budową kierował. Pierwotnie miało to być miejsce dla około 60 willi i budynków użyteczności publicznej takich jak restauracje i szkoły, ale szybko okazało się, że jest to projekt zbyt drogi i pochłaniający ogromne finanse. Ostatecznie tylko dwa domy zostały faktycznie zbudowane, a Gaudí mieszkał w jednym z nich w latach 1906- 1926. Obecnie mieści ono Casa-Museu, muzeum prezentujące jego życie i wyjątkowy talent.
Casa Batlló, budynek został odrestaurowany przez Gaudiego dla rodziny Batlló. Pokazuje prawdziwe bogactwo kształtów i motywów, jednocześnie zachowując i dając prawdziwe poczucie spokoju – nie lada wyczyn przy ruchliwej Paseo de Gracia. Balkony przypominają weneckie maski, a falista fasada wykonana jest ze szkła i ceramicznej mozaiki, która wydaje się poruszać w słońcu. Gaudí w tym budynku stworzył niektóre z jego najlepszych projektów wnętrz.

Kontrowersje
Prace Gaudiego były ostro krytykowane przez wielu mu współczesnych. Jednakże miał liczną grupę kibiców – głównie jego własnych klientów, jak również członków kościelnej i katalońskiej burżuazji przemysłowej. Jak wielu wielkich artystów i geniuszy, ani on ani jego prace nie były rzeczywiście uznane długo jeszcze po śmierci artysty.

Dziedzictwo – Podziwiany za śmiałość
Budynki Gaudiego przetrwały próbę czasu i dzisiaj stanowią jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych Barcelony. Co więcej, ten słynny Katalończyk został również uznany za geniusza przez specjalistów i opinię publiczną za oryginalność i wizjonerstwo.