22 Mar

Barcelona kulturalnie

Palau de la Musica Catalana

Dzięki bogatemu i zróżnicowanemu dziedzictwu historycznemu Barcelony, jest wiele tras wokół miasta, dzięki którym turyści mogą odkryć jego największe atrakcje.

Pierwotna część miasta, która została otoczona murami, w okresie rzymskim, to dzisiejsza dzielnica Barrio Gótico (Dzielnica Gotycka). Spacerując wąskimi uliczkami, z zacisznymi uroczymi placami i narożnikami, odkrywa się szereg publicznych i religijnych budowli gotyckich. Średniowieczne pałace, takie jak Casa dels Canonges, La Pia Almoina i Casa d’Ardiaca stoją wokół imponującej katedry. Plaça del Rei to plac, na którym znajdują się spektakularne budowle- Pałac Reial Majora, Kaplica Santa Agata czy Miejskie Muzeum Historyczne. Na Plaça de Sant Jaume zlokalizowane są ważne instytucje, takie jak Regionalny Sejmik i ratusz miejski. I, oczywiście, Kościół Mercè.

Dalej za Dzielnicą Gotycką znajduje się osiedle Ribera, który także pochodzi z okresu średniowiecza. Pierwotnie była to dzielnica kupców i rybaków, ale w przeciągu kolejnych lat zaczęły pojawiać się tu okazałe rezydencje. Niektóre z nich obecnie zostały zaadoptowane jako muzea: Pałac Marquises Llió (Muzeum Tekstyliów i Odzieży), Palau Nadal (Muzeum Barbier-Mueller Sztuki Prekolumbijskiej) czy Palau Aguilar (Muzeum Picasso). W Barcelonie miesza się wiele różnych stylów, w tym samym miejscu – od gotyckich struktur Santa Maria del Mar do audytorium modernistycznego Palau de la Música Catalana.

Pod koniec XIX wieku powstał nowy obszar miejski w centrum Barcelony – L’Eixample. Na planie siatki, z dużymi arteriami i placami dołączył do nieregularnego planu starych dzielnic i przedmieść na wzgórzach w okolicy. Wschodząca katalońska burżuazja stawiał tu swoje śmiałe modernistyczne domy.
Architekci tacy jak Gaudi, Domenech i Montaner czy Puiga i Cadafalch wypenili ulice Barcelony z fantazją. Dzieła Gaudiego, takie jak Park Guell, Palau Güell i Casa Mila „La Pedrera”, jak i Domenecha i Montanera Palau de la Música Catalana i szpitala Sant Pau zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia Sagrada Familia oraz domy takie jak Casa Lleo Morera, Casa Amatller i Casa Batlló to tylko kilka z wielu klejnotów modernistycznych miasta.

Jedną z głównych arterii Starego Miasta jest La Rambla, prowadząca do Morza Śródziemnego, i jedno z najlepszych miejsc, aby poczuć rytm miasta. Turysta jest prowadzony przez jej różne oblicza, od romańskiego kościoła św. Anny po wspaniałe przykłady baroku i renesansu.

Barcelońskie nabrzeże również obejmuje wiele różnych stylów artystycznych. Les Drassanes, dawniej stocznia, a teraz Muzeum Morskiego, a także Llotja del Mar są częścią średniowiecznych obiektów portowych. Domy podcieniowe prowadzą do parku Ciutadella, wioski Olimpijskiej. Plaże, pirsy i imponujące muzea oraz ośrodki rekreacyjne czynią z portu w Barcelonie kosmopolityczne miejsce, pełne życia. Decydując się na wakacje Hiszpania warto odwiedzić Barcelonę chociażby dla tego miejsca.

Niektóre z tych nowoczesnych obiektów są pozostałością po Igrzyskach Olimpijskich z 1992 roku.
Kultura Barcelony jest nie tylko widoczna w zabytkowych budynkach, parkach i czy pomnikach, ale również w licznych kolekcjach muzealnych. Artyści pokroju Picassa, Miró Tàpies czy Gaudí, mają muzea w całości poświęcona swoim pracom. Artystyczne prace z wszystkich okresów są przechowywane w Miejskim Muzeum Historycznym, Muzeum Historii Katalonii, Muzeum Sztuki Modernistycznej i Muzeum Sztuki Współczesnej.