31 Maj

Fundació Joan Miró

Muzeum Joan Miro
Muzeum Joan Miro

Fundació Joan Miró została stworzona przez samego Miró, początkowo głównie dla prac z własnej kolekcji prywatnej, z dążeniem do utworzenia uznanego, międzynarodowego centrum w Barcelonie ze stypendium Miró do współczesnych badań sztuki oraz rozpowszechniania kolekcji. Muzeum otwarto dla publiczności w dniu 10 czerwca 1975 roku i od tego czasu stało się prężnym ośrodkiem, w którym prace Joan Miro współistnieją z dziełami współczesnej sztuki.

Z interdyscyplinarnym podejściem, Fundació organizuje wystawy czasowe XX i XXI – wiecznych artystów, a także działania naukowe i projekty we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Poprzez swoje wystawy i programy edukacyjne, Fundació Joan Miró odkrywa kierunki badań związanych z pracą Miró i sztuką współczesną.
—–
REKLAMA
Wspaniała i pełna atrakcji Czarnogóra wczasy oferuje w interesujących cenach nawet w wysokim sezonie.
—–
Fundació mieści się w budynku zaprojektowanym przez Josepa Lluísa Serat, co czyni go jednym z niewielu muzeów na świecie, gdzie współudział artysty i architekta stanowi podstawę dialogu między pracą i przestrzenią. Fundació oferuje przegląd sztuki i życia Joan Miro, tworząc wzbogacony dialog z innymi artystami XX i XXI wieku.

Kolekcja obrazów, rysunków, rzeźb i prac na papierze prezentowana w muzeum jest jedną z najbardziej wszechstronnych przedstawień twórczości Miró, oferując gruntowny przegląd wszystkich etapów jego życia i kariery. Osiem odrębnych, ale powiązanych ze sobą sekcji pozwala odwiedzającym zbadać wszystkie aspekty pracy i osobistego języka jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku: „Ziemia”; „Poza malarstwem”; „Przemoc”, „Ucieczka”; „Anonimowość”; „Poezja i cisza”; „Anty-malarstwo”; „Sobreteixims” i „Sztuka i życie codzienne” ilustrują kluczowe pojęcia w myśleniu Miró i jego twórczości, ukazują chęć przekraczania tradycyjnego malarstwa.

Obrazy związane z surrealizmem i dzieła oparte o hiszpańską wojnę domową są szczególnie godne uwagi ze względu na ich artystyczne i poetyckie znaczenie. Inne ważne elementy to duże płótna Miró wykonane w późnych lat siedemdziesiątych, charakteryzujące się dużymi polami kolorów i wolnym ruchem.

Prace, które obecnie stanowią część kolekcji Joan Miró, zostało podarowanych przez artystę w 1975 roku, podczas gdy inne były darowiznami lub długoterminowymi pożyczkami danymi przez jego żonę Pilar Juncosa, Joan Prats, różnych członków rodziny Miró, Kazumasa Katsuta, i innych zbiorów publicznych i prywatnych.