3 Sty

Katedra Santa Eulalia

Santa Eulalia
Santa Eulalia

Katedra świętej Eulalii to jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Hiszpanii. Powstała na miejscu starej rzymskiej świątyni, była budowana etapami, w ciągu kilku stuleci. Obecnie jest to siedziba archidiecezji barcelońskiej.

Katedra jest poświęcona świętej Eulalii, męczennicy, która zginęła w wieku trzynastu lat podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana i jest pochowana w katedrze.

Santa Eulalia znajduje się w samym centrum starego miasta Barcelony, w średniowiecznej Dzielnicy Gotyckiej z labiryntem wąskich urokliwych uliczek, bardzo nastrojowych, sprzyjających romantycznym spacerom. Można tam łatwo trafić z La Rambla, najbardziej znanej ulicy Barcelony.

Podobnego rodzaju obiekty sakralne również proponuje Chorwacja apartamenty oferująca w centrach przepięknych, zabytkowych miast, czy Bułgaria wakacje zapewniająca w historycznych, pełnych imponujących budowli miejscowościach.

Katedra Santa Eulalia ma wiele małych kapliczek rozmieszczonych po bokach naw kościoła, które można oglądać po wykupieniu biletu wstępu. Upoważnia on do wjazdu windą na dach katedry, ciekawy jest także krużganek z małym muzeum, poświęconym czasom biednej Eulalii, a także staw w ogrodzie z symbolicznymi trzynastoma gęśmi, podkreślającymi młody wiek męczennicy, do którego można się dostać bocznym wejściem. Cena biletu wstępu do katedry to kilka euro, trzeba tylko pamiętać, że katedra otwarta jest w określonych godzinach.
—–
POLECAMY
Przeczytaj artykuł o ludności Grecji i dowiedz się jakie są cechy charakterystyczne tego narodu.
—–
Na prawo od głównego wejścia do katedry znajduje się siedziba archidiakona z atrium i tarasem, widocznym dla zwiedzających. W kościele odbywają się msze, na których wstęp jest wolny, nie można tylko robić w tym czasie zdjęć, ani korzystać z windy na dach i zwiedzać kryptę z sarkofagiem świętej Eulalii.