7 Kwi

Museu d’Història de Barcelona

Rozciągające się od Plaça del Rei do katedry na około 4000 metrów kwadratowych, podziemne rzymskie wykopaliska – ulice, wille, kadzie na olej i wino, zostały odkryte przez przypadek pod koniec lat dwudziestych XX wieku, kiedy cała Gotycka Dzielnica została przekopana, aby zrobić drogę do głównej alei Via Laietana.

Prace trwały do 1960. Dziś można dostać się do labiryntu ruin za pośrednictwem Casa Padellàs, pałacu handlowego z 1498 roku, który został starannie przeniesiony tu z pierwotnej lokalizacji w Mercaders, aby umożliwić budowę Via Laietana.

Dojście daje także Capella de Santa Àgata – z XV-wiecznym ołtarzem Jaume Huguet – i Saló del Tinell, przynajmniej jeśli nie ma tu tymczasowej wystawy. Ten majestatyczny budynek rozpoczął swą historię w 1370 roku jako siedziba katalońskiego parlamentu i został przekształcony w XVIII wieku w barokowy kościół, który został rozebrany w 1934 roku. Wieża strażnicza Rei Martí jest zamknięta dla zwiedzających. Bilety do muzeum są ważne dla wszystkich siedmiu miejsc MUHBA, w tym do klasztoru w Pedralbes i Museu Verdaguer.
—–
POLECAMY
Planujesz wakacje nad Adriatykiem? Sprawdź, która trasa samochodem do Chorwacji będzie dla Ciebie najwygodniejsza.
—-
MUHBA łączy fizyczne dowody kultury, które mogą pomóc wyjaśnić odległą i dawną przeszłość miasta dzięki szerokiej kolekcji ponad 35 200 obiektów.
Jednym z zadań muzeum jest zachowanie dużej liczby obiektów związanych z życiem miejskim, takich jak festiwale, parady i tradycje miasta.
Oprócz tej grupy przedmiotów związanych z historią miasta, kolekcja zawiera również przedmioty pochodzące z interwencji archeologicznych w mieście, które rocznie dają kolejne 4000 – 5000 obiektów. Wykopaliska prowadzone na starym rynku Born dały kolekcję ponad 3000 przedmiotów, które zostały przekazane muzeum. To nieustające zwiększenie kolekcji jest jednym z najbardziej unikalnych cech muzeum i wyróżnia go od innych miejskich centrów muzealnych.

Muzeum powstało formalnie w kwietniu 1940 r. Pierwotnie nazywane było Muzeum Historii Miasta. Oficjalne otwarcie nastąpiło 14 kwietnia 1943 r. w ramach Institut Municipal d’Història (Instytutu Historii Miejskiej) . Pierwotne centrum muzeum obejmowało zarówno miejskie kolekcje z historii Barcelony, które zostały zebrane od XIX wieku, jak i przestrzenne dziedzictwo kulturowe w monumentalnym miejscu Plaça del Rei – Casa Padellàs, z wykopaliskami starożytnego miasta i Palau Reial Major, w tym Saló del Tinell i Kaplicą Santa Àgata.