31 Maj

Muzeum Picasso

Muzeum PicassoNajbardziej znany na świecie malarz Pablo Picasso urodził się w Maladze na południu Hiszpanii, ale w młodości, wraz z rodziną, mieszkał w Barcelonie, od 1895 do 1904. To właśnie tu spędzał lata jako artysta, to tutaj po raz pierwszy wystawił swoje prace. Muzeum Picassa znajduje się w dzielnicy Born, w Barcelonie, i jest najbardziej znanym muzeum Barcelony i jedną z 10 najlepszych atrakcji.

Muzeum zajmuje pięć dużych kamienic i pałaców na ulicy Carrer de Montcada. Oryginalne pałace pochodzą z wieków od XIII do XV. Pałace są dobrym przykładem obywatelskiego, katalońskiego gotyku. Mają wspólną strukturę otaczającą dziedziniec z dostępem do głównego piętra poprzez odkrytą, otwartą klatkę schodową.

W pobliżu Hiszpania apartamenty oferuje na wynajem turystom pragnącym spędzić trochę czasu w tym mieście. Taka lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do największych atrakcji Barcelony. A do tego, podobnie jak noclegi Świnoujście oferuje nad samym morzem, tak i w tym przypadku odległość od plaż Barcelony nie jest duża.

Ojciec Picassa był nauczycielem sztuki. Młody Pablo Picasso studia artystyczne rozpoczął już w Maladze, ale to Barcelona miała duży wpływ na jego wczesne lata jako malarza. Picasso po raz pierwszy wystawił swoje prace w Barcelonie i uważał się za barcelończyka.

Muzeum Picassa w Barcelonie nie posiada najbardziej znanych jego obrazów, ale kolekcja w Barcelonie jest wyjątkowa i liczy 4000 prac. Znajdują się tu wczesne szkice i mniej znane prace Picassa, które wyjaśniają i pokazują jego rozwój jako artysty. Muzeum prezentuje również ważną kolekcję prac z 1917 roku oraz serię Las Meninas (1957), a także obszerny zbiór druków.

Jak zwiedzić muzeum?
1: można zarezerwować pieszą wycieczkę, który pozwala na ominięcie kolejki i zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.
2: można zakupić bilety przez internet, które pozwalają na ominięcie długiej kolejki do kas i samodzielnie zwiedzić muzeum.
3: Muzeum Picassa ma wstęp wolny dla wszystkich odwiedzających w pierwszą niedzielę każdego miesiąca przez cały dzień oraz wstęp wolny w każdą niedzielę po godzinie 15:00. Aby dostać się do Muzeum Picassa metrem, trzeba dojechać do stacji Jaume I, a następnie czeka nas 10 – minutowy spacer.

Godziny otwarcia:
– wtorek – niedziela: od 9:00 do 19:00* (łącznie ze świętami),
– czwartek: do 21:30*,
– poniedziałek: zamknięte (w tym wakacyjne poniedziałki).

* Sprzedaż biletów może zakończyć przed zamknięciem muzeum gdyby zabrakło biletów. Aby tego uniknąć, zaleca się kupić go z wyprzedzeniem przez internet.