16 Sie

Palau de la Música Catalana

musica_catalanaPalau de la Música Catalana to sala koncertowa będąca punktem kulminacyjnym modernistycznej architektury Barcelony – symfonia dachówki, cegły, kamienia rzeźbionego i witraży. Zbudowana przez Domènecha i Montanera w latach 1905 – 1908 dla Towarzystwa Muzycznego Orfeo Català, została przemyślana jako świątynia katalońskiego Renaixenca (renesansu).

Palau (pałac) został zbudowany przy pomocy jednych z najlepszych katalońskich rzemieślników owego czasu, a od 1990 roku został poddany kilku istotnym zmianom.
Pałac, jak paw, prezentuje wiele ze swojej świetności na zewnątrz. Główna fasada z mozaiką, kwiatowe kapitele i rzeźby przedstawiają katalońską muzykę popularną.

I choć kwatery Zadar oferuje w otoczeniu wspaniałych zabytków, a francuska Korsyka na każdym kroku zachwyca swą architekturą, to żadne z tych miejsc nie może się poszczycić takim obiektem.

Warto przejść się wewnątrz obszarów foyer i restauracji by podziwiać filary pokryte błyszczącymi kafelkami. Najwspanialsze ze wszystkich jest jednak bogato kolorowa sala na piętrze, z sufitem w niebiesko-złote witraże i połyskujące świetliki. Powyżej popiersia Beethovena na wieży scenicznej jest rzeźba z Walkirii Wagnera (Wagner był na szczycie list przebojów w Barcelonie w momencie budowy pałacu). Można to zobaczyć tylko podczas wycieczki z przewodnikiem lub poprzez udział w spektaklu – co jest wysoce zalecane.

Oryginalny modernistyczny obiekt, obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa, nie spotkał się z powszechnym uznaniem w swoim czasie. Nestor literatury katalońskiej, Josep Pla, nie wahał się potępić go jako „straszne”, ale niewielu podziela jego uczucia do dziś. Sam Montaner był także poirytowany. Nie udało mu się uczestniczyć w ceremonii otwarcia w odpowiedzi na nieuregulowane rachunki. W 2009 roku Palau był w centrum skandalu, jako że jego przewodniczący, który zrezygnował ze swej funkcji, przyznał, że zdefraudował miliony euro funduszy symfonii.

Wstęp dostępny przewodnikiem, a bilety można kupić nawet tydzień wcześniej przez telefon lub przez Internet. Ilość osób podczas jednego wejścia ograniczona do 55.