16 Sie

Palau de La Virreina

La_VirreinaLa Virreina to barokowy budynek mieszczący się w barcelońskiej dzielnicy La Rambla, obok ulicy Carme, a jej bogato zdobione fasady i wewnętrzny dziedziniec oraz schody, dające wyobrażenie o bogactwie i władzy, budzą ciekawość i zachwyt turystów. Wchodząc do Palau de la Virreina,można trafić na ciekawe wystawy sztuki, które często są tu organizowane. Centrum wystawowe prezentuje prace niektórych najważniejszych współczesnych artystów katalońskich, takich jak Oriol Bohigas czy Antoni Abad.

Tajemnicza aura otacza ten budynek, gdzie obecnie mieści się siedziba Instytutu Kultury Rady Miasta Barcelony (Institut de Cultura de l’Ajuntament de Barcelona). Vicereine (Virreina w języku katalońskim) należała do wicekróla Peru, Manuela Amata Junyenta, markiza Castellbell. Chciał on pokazać swoje bogactwo budując bardzo ostentacyjną rezydencję w Barcelonie. Wybrał styl pomiędzy barokiem a rokoko, co nie było dość powszechne w mieście. Markiz sam kierował pracami z Peru z pomocą architekta Carlesa Grau pomiędzy 1772 a 1778 rokiem. Jednakże, namiestnik nie cieszył się zbyt długo swą rezydencją, ponieważ zmarł wkrótce po powrocie do Barcelony. Wdowa po nim, Maria Francesa de Fiveller i de Bru była jej głównym lokatorem. Rodzina Amats w końcu sprzedała budynek, który stał się własnością rodziny Carreras od 1835 do 1944 roku, kiedy to został zakupiony przez Radę Miejską. Obiekt mieścił różne muzea i zbiory, aż do roku 1986, kiedy to został przekształcony w siedzibę Instytutu Kultury.

Decydując się na noclegi w Hiszpanii w Barcelonie, warto odwiedzić Palau de la Virreina, klejnot lokalnego baroku Barcelony, kontemplując główną fasadę ozdobioną pilastrami i dużą balustradą z dwunastoma wazonami oraz wewnętrzny dziedziniec, z którego prowadzą do wnętrza schody. Tym bardziej, że żaden apartament Wrocław oferujący w swoich najpiękniejszych lokalizacjach, takiej atrakcji nie posiada.

W tym pałacu dzielnicy Rambla organizowane są wystawy czasowe, zwykle związane ze sztuką, fotografią i literaturą. Jest tu także informacja kulturalna oraz biuro sprzedaży biletów na odbywające się licznie przedstawienia, które mają miejsce na parterze pałacu. Palau de la Virreina to jedno z charakterystycznych miejsc w Rambla, które warto zobaczyć.
Pałac czynny jest codziennie, za wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 12:00 do 20:00. Wejście bezpłatne.